Na czym polega redukcja zmarszczek laserem?

Każda kobieta chciałaby na jak najdłużej zachować młody wiek. Niestety, nie jest to możliwe. Najczęściej pierwsze procesy starzenia się organizmu widoczne są, kiedy na twarzy, dekolcie i szyi pojawiają się pierwsze widoczne zmarszczki. Oczywiście, u każdego proces ten przebiega w innym tempie.

Niektóre kobiety, z uwagi na żywą mimikę swojej twarzy, jak również z uwagi na uwarunkowania genetyczne, tryb życia, czy sposoby pielęgnacji lub jej braku, cierpią z powodu pierwszych zmarszczek dość szybko.

Często zmarszczki mimiczne pojawiają się u nich już po trzydziestce i są faktycznie widoczne. Na początku stosują one kremy o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym (np. Richevon), jednakże takie działają jedynie na pierwsze i płytkie zmiany na skórze. Kiedy te są już większe i bardziej głębokie, wówczas trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Botoks, czy kwas hialuronowy działają bardzo krótko i takie zabiegi trzeba często powtarzać. Wielu lekarzy zaleca więc laserową redukcję zmarszczek.

Kiedy redukcja zmarszczek laserem to najlepszy pomysł?

  • kiedy zmarszczki i bruzdy na skórze są już dość widoczne i głębokie,
  • najczęściej laser zaleca się również na zmarszczki powstałe w wyniku szkodliwego działania promieni UV,
  • warto zdecydować się na taki zabieg, kiedy cera jest ziemista, mało elastyczna i jędrna.

Jak wygląda redukcja zmarszczek laserem?

Zabieg wykonywany jest przy pomocy lasera frakcyjnego, który nie przerywa ciągłości skóry. Urządzenie podczas jednego impulsu emituje liczne mikrowiązki światła laserowego, które powodują mikrouszkodzenia skóry. Jest to jednak porządany efekt, ponieważ dzięki temu, skóra zaczyna samodzielnie się naprawiać i regenerować.

Każde uszkodzenie jest bowiem otoczone nowymi komórkami skóry, które zaczynają w intensywny sposób się namnażać. Uszkodzenia pojawiają się głęboko w skórze, natomiast sam naskórek pozostaje nienaruszony. Bardzo szybko zachodzą procesy regeneracyjne i naprawcze. Do zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Ważne, aby nie wykonywać głębokich peelingów oraz mikrodermobrazji na kilka dni. Dobrze jest również unikać przyjmowania leków, na przykład antybiotyków przed samym zabiegiem. Skóra powinna zostać dokładnie oczyszczona.

Efekty zabiegu są zachwycające. Przez dwa dni skóra jest lekko opuchnięta i zaczerwieniona, jednakże szybko to mija. Na skórze pojawiają się wówczas malutki brązowe strupki, które szybko odpadają. Rekonwalescencja jest krótka, jednak skóra po zabiegu goi się nawet do sześciu tygodni. Wówczas najczęściej wykonywana jest kolejna redukcja zmarszczek laserem, aby jeszcze bardziej pobudzić skórę do regeneracji. Zobacz też, o co chodzi w technologii RF.

Po takich zabiegach, twarz, szyja i dekolt zyskują nowego, znacznie młodszego wyglądu. Znikają zmarszczki i bruzdy. Skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Poza tym, wygląda ona po prostu młodziej i promiennie. W zależności od wyglądu skóry i jej stanu, zaleca się przeprowadzenie od dwóch do sześciu zabiegów, w odstępie kilku tygodni. Efekty takich zabiegów utrzymują się do kilku lat. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że w skórze nadal zachodzą procesy starzenia i po kilku latach pojawiają się nowe zmarszczki i bruzdy. Wówczas można na nowo powtórzyć serię zabiegów laserowej korekcji zmarszczek i usunąć nowo powstałe niedoskonałości. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonuje się go bez znieczulenia, a jedynie przy chłodzeniu skóry, które daje miły efekt i zapobiega powstawaniu obrzęków i opuchlizny. Wielu lekarzy zaleca właśnie redukcję zmarszczek laserem swoim pacjentkom, które cierpią nie tylko z powodu samych zmarszczek, ale również przebarwień słonecznych i innych niedoskonałości skóry.

Bibliografia

1. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005
2. Sobczak-Żmuda K., Pasker B., Sosada M., Kwas hialuronowy i jego pochodne jako składniki współczesnych produktów leczniczych, kosmetyków i suplementów diety, 2014

1 Komentarz

  1. Na laser mogą się zdecydować tylko osoby starsze? Bo ja mam 36 lat i nie wiem czy lekarz nie będzie temu przeciwny. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

33 + = 35