Czy kremy likwidujące zmarszczki działają?

W pewnym wieku, na twarzy każdej kobiety pojawiają się pierwsze zmarszczki. Ich ilość oraz głębokość zależą przede wszystkim od czynników genetycznych, ale również od sposobu dbania o skórę oraz od trybu życia, jaki się prowadzi.

Najczęściej pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się u osób z żywą mimiką twarzy. Mogą pojawiać się one w różnych miejscach, wokół oczu, wokół ust, czy na czole, w zależności od konkretnej mimiki i twarzy. Większość kobiet w takiej sytuacji sięga po kremy likwidujące zmarszczki (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon), aby zlikwidować te już powstałe i uniknąć kolejnych.

Czy takie kremy likwidujące zmarszczki są skuteczne?

Badania wskazują, że kremy te działają w przypadku zmarszczek mimicznych, pierwszych i niegłębokich. Kiedy nie ma ich jeszcze zbyt wiele, można spodziewać się kilku efektów:

  • spłycenia pierwszych zmarszczek,
  • wypełnienia ich składnikami kremu, na przykład kwasem hialuronowym,
  • napięcia skóry twarzy i zwiększenia się jej elastyczności,
  • braku powstawania kolejnych zmarszczek mimicznych.

W przypadku jednak głębokich zmarszczek, takie kremy likwidujące zmarszczki niestety nie działają. Odrobinę wypełnią one już powstałe, ale nie zlikwidują ich z pewnością. Ich niewątpliwą zaletą będzie doskonałe nawilżenie skóry i dostarczenie jej substancji odżywczych, jednakże nie można już spodziewać się spektakularnych efektów obiecywanych w reklamach. Nie ma więc sensu inwestowanie w kremy z górnej półki, które są bardzo drogie.

Najlepiej jest zacząć stosować kremy likwidujące zmarszczki jak najwcześniej, kiedy tylko pierwsze zaczną się pojawiać. W przypadku wielu kobiet jest to już około trzydziestego roku życia. Wówczas, takie kremy z pewnością wpłyną bardzo pozytywnie na jakość skóry i zlikwidują pierwsze, delikatne zmarszczki mimiczne poprzez ich wypełnienie. Zapobiegną również na jakiś czas powstawaniu nowych zmarszczek. Ważne, aby dobierać odpowiedni krem do kondycji skóry. Nie zawsze należy się sugerować tym, co napisane jest na opakowaniu. Niektóre kobiety w wieku lat trzydziestu potrzebują już silniejszych kremów, a inne dopiero po czterdziestce mogą zacząć stosować te podstawowe. Wiele zależy tutaj od czynników genetycznych.

Zobacz, co proponuje abcZdrowie.

Kiedy kremy likwidujące zmarszczki nie przynoszą już rezultatów, oznacza to najpewniej, że zmarszczki są już zbyt głębokie. Wówczas najlepiej jest zdecydować się na bardziej radykalne rozwiązania z dziedziny medycyny estetycznej, lub po prostu pogodzić z oznakami starzenia się skóry. Lekarze zazwyczaj polecają na początek wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub botoksem, czyli toksyną botulinową. W przypadku bardziej zaawansowanego stanu, decydują się na przykład na zabieg przy użyciu nici chirurgicznych, które wspaniale napinają skórę i przynoszą efekt liftingu na dłuższy okres czasu.

Bibliografia

1. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
2. Jakimowicz-Klein B., Jak wyprasować zmarszczki, 2017

1 Komentarz

  1. Gdyby nie działały to nikt by ich nie kupował. Od lat kupuję kremy przeciwzmarszczkowe i moja skóra starzeje się bardzo wolno. Często też jestem komplementowana za młody wygląd. Wszyscy mówią jakbym miała 10 lat mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 19 = 21